Battery, Battery & Charger, Button Cell, Pkcell (CR Series 3 v)
PKCELL-Tray-packing-lithium-button-cell-battery 1616
Availability:
Out of stock
Product Description:
| Battey Type | PKCELL Tray packing lithium button cell battery CR1616 50mAh 3V battery |
| Brand | PKCELL or OEM |
| Model | CR1616 |
| Size | 16.0*1.6mm |
| Voltage | 3V |
| Capacity | 50mAh |
| Shelf Life | 5 years |
| Chemical System | Lithium button battery (Non-Hg, Non-Cadmium) |
| Certifications | CE ROHS SGS REACH MSDS |
| Storage Performance | After 12 months storage at specified conditions, discharge capacity should be no less than 80% of the original discharge capacity. |
| Package | tray bulk, blister card, shrink, box, clamshell. |
| MOQ | minimum 10 pcs |
৳ 50.00 ৳ 80.00
Out of stock




