Alkaline Battery, Battery, Battery & Charger, Hearing Aid Battery, Pkcell
Pkcell hearing Aid Battery -A13
Availability:
Out of stock
Product Description
| Battey Type | High quality 1.4v a13 pr48 hearing aid battery |
| Brand | PKCELL or OEM |
| Model | A13 |
| Size | 7.9(D)*5.4(H)mm |
| Nominal Voltage | 1.4V |
| Nominal Capacity | 300mAh |
| Available Current | 20mA(at 1.1 volts) |
| Capacity Retention | More than 85%(after 3 years) |
| Operation Temp | 0°C to 50°C |
| Weight | 0.83g |
| Shelf Life | 3 years |
| Chemical System | Zinc Air Battery (Non-Hg, Non-Cadmium) |
| Package | Blister card or customized package etc. |
| Price Term | FOB (Shenzhe/Guangzhou/HongKong/Shanghai),Ex-works.CIF,C&F……… |
| Payment Term | 30%TT in advance and the balance 70% against copy of B/L,or 30%TT in advance and the balance before shipment,or 30%TT and 70% LC at sight. |
| Delivery Time | If PKCELL logo,3-15 days after getting deposite.If OEM,about 20-25 working days after receiving deposite and all the design. |
MOQ: Minimum 1 card
৳ 199.00 ৳ 270.00
Out of stock




